A e dini pse ndodhin ngërçet në këmbë?

Te gjitheve na rreqethet mishi kur kujtojme dhimbjet e muskujve gjatë natës si pasojë e kontraktimeve, që ndryshe njihen si ngërçe apo spazma, shfaqen në kofshë ose në pulpa.
Kjo sindromë shpjegohet si një çrregullim i karakterizuar nga një therje e madhe dhe e pakontrollueshme për të lëvizur këmbët.

Disa arsye:

Disa lloje medikamentesh
Shtatzënia
Konsumi i alkoolit
Kur qëndroni ulur për një kohë të gjatë
Disa lloje ushtrimesh

Këshilla:

Bëni dush të ngrohtë para se të flini
Bëni disa ushtrime në ujë për muskujt
Shtriqni këmbët para gjumit
Merrni magnez dhe kalium
Vishni këpucë ortopedike
Vendosni një jastëk të ngrohtë në zonën ku keni ndjerë ngërç apo dhimbje

Shiko tv shqip

Related Posts