C’farë realisht ndodhi në Mirditë me simbolin otoman

Në pesëditëshin e fund vitit 2017, në fytyrën e digës së Hecit të financuar nga një Kompani ndërtuase Turke, në vendin e quajtur Qafemoll, papritur shfaqet një pamje me tre figura:

a) Nje kotrore betoni gjigand ne anen e djadhte në të cilin ishte montuar me hekura simboli Otoman,

b)Nje trekendesh në mes me bazë poshte simbol i firmës ndërtuese.

c) Nje katror pak me i vogel ne krahun e majtë në fytyrën e Diges.

Mirditoret duke qene se jane te ndjeshem dhe Atdhetar,por duke qënë se ata kurre nje gje që nuk e bënë kundra te tjereve-nuk mund ta pranojnë qe dikush te jua bëjë Reaguan, duke bërë thirrje për protestë dhe për heqjen e simbolit Otoman si shenjë provokuese ndaj tyre dhe mbarë Shqiptarve.

Sigurisht qe ne skene do te dilini djemt dhe burrat me patriote te kesaj treve, te cilet bene thirrje per Proteste.

Gazetari Mirditor rezident ne France Leon Molla beri nje thirrje publike me ane te nje video, ku bene nje thirrje publike, te qete dhe solidarizuaese per te gjithe Mirditoret, gjithashtu nepermjet disa Faqeve Patriotike ne rrjetet sociale u be thirrje per Proteste.

Patjeter qe struktura te ndryshme brenda dhe jashte Mirdites tentuan ta manipulojne,apo ta devijojne Protesten diten,oren apo dicka tjeter,por askush nuk pati sukses.

Mirditoret me daten 31 dhjetor 2017 te gjithe se bashku pa dallime partiake, pa dallime se ku banojne ne Mirdite apo ne rrethe te tjera te Shqiperise shkuan ne digen e Hecit ne Qafmolle dhe shkulen simolin Otoman.

Aty kishte djem nga e gjithe treva, nga te gjitha bajraket,nga te gjithe anet e Mirdites. Aty kishte njerz te thjeshte, aty kishte Historian, aty kishte publiciste, aty kishte burrat me krenar te te gjithe Mirdites.

Policia e ardhur nga rrethet nuk mundi ta ndaloje protesten paqesore,por arrestoj disa dhjetra djem ne Mirdite nje pjese te te cileve i mbajti deri ne oret e vona te nates se 31 dhjetorit 2017 Shume djemve u eshte mbajtur karta e Identitetit dhe mbahen nen vezhgim Lind pyetja Pse?

Ne Mirdite ndodhi ajo qe pritej,ashtu sic u vendos ne fshehetesi dhe ne menyre te shpejte simboli Otoman ashtu edhe u hoq nga Mirditoret pasi toka arberore nuk pranon mbi kurriz asnje fyerje apo nenqmim.

Vetvetiu lindin disa pyetje ,

Pse u vendos ne fshehtesi Simboli Otoman i cili per nga permasat ja kalon edhe simboleve ne Turqi??

Pse asnje medja e kryeqytetit,Gazetar Tv apo medja e lire nuk u shfaqen ne Mirdite ate dite ,edhe pse njofimet shikoheshin mga mijera dhe mijara njerez ne kohe reale nepermjet rrjeteve sociale,??

Perse nje pjese e disa faqeve gjoja Patriotike po sulmojne organizatoret si dhe Historianet pjesemarres??

Po ju kujtoj fjalet e Homerit te letrave Shqipe At Gjergj Fishtes,ai thote ,,

Pra ne Mirditoret e At Gjergj Fishtes nuk kemi asgje me Myslymanet e Shqiperise,ata jan vllezerit tane, kemi marr vajza per nuse nga ata dhe ju kemi dhen vajzat tona per nuse atyre,Por toka e Shqiperise per ne ashte Nje dhe Shqiptaret per ne jane Nje.

Me daten 2 janar 2018 nje grup patriotesh vizituan vendin ku dy dite me pare ishte larguar Simboli,vlen te permendet me krenari se ne mesin e tyre kishte Shqiptar te besimit Mysliman nga e gjithe hapsiar Shqiptare, gje e cila tregon se ne Shqiptaret jemi NJE dhe asnje force ne bote nuk na pengon ne perjetsimin e Shqiprise nen nje Flamur dhe nen nje shtet.

Per Shqiptare qofte Turqit, Serbet ,Greket,Malazezet jane armiqte shekullor te kombit tone.

Frrok Bardhi-LSHB, Tiranë 03-01-2018

Shiko tv shqip

Related Posts

Add Comment