Gallatë në rrjet me ndryshimin e ministrit nga Xhafa tek Lleshi

Avni Delvina është një ndër krijuesit më të spikatur të meme-ve, me tema nga aktualiteti politik i ditës.

Shkarkimi i Fatmir Xhafës nga posti i ministrit të brendshëm dhe zëvendësimi I tij me Sandër Lleshin, është pasqyruar në mënyrë sarkastike nga ana e krijuesit Delvina i cili i ka publikuar ato në faqen e tij në facebook.

Ja memet më interesante të cilat u mblodhën nga Lapsi.al:


Grafike nga cikli “Pirrua i ministrise se brendeshme dhe tjegulla ne çaçke te kokes”
Pirrua i Ministrise thote qe une largohem me deshiren time, etj etj. Kemi korrur fitore ne luften kunder krimit e korrupsionit e futja pordhes…Thuaje cope o Pirro : Mua me rane me tjegull ne çaçke te kokes nje soj si Pirros se Epirit !
Ne grafike, busti i Pirros se ministrise eshte ndertuar me bustin e Pirros se Epirit qe ndodhet ne Firence, si dhe i eshte shtuar nje tjegull qe ja ka nda koken m’dysh

Ministri jone i ri i brendshem qe je ne qiell,
u shenjterofte emri yt,
ardhshin arrestime te shumta,
dhe u befte vullnesa e ambasadorit Lu,
si ne Tirane edhe neper rrethe, edhe ne Amerike,
Arrestimin e Durresit na e jep qysh sot,
na e fal budallalikun tone,
ashtu sic i falim ne hajdutet tane,
e mos na ler te biem ne depresion,
por na jep pak gezim …. Amen !


Ministrin e ri e ka prezantuar tek Rama, Ismail Kadare

A mendoni ju se kjo grafike, ose nje bust i Skenderbeut i veshur si polic i larte, i vendosur prane ministrise se brendeshme, mund te permiresoje imazhin e degraduar te policise …


Nga nje popull qe revoltohet vetem kur i thyen pasqyren e makines nuk duhet pasur kurre frike
Grafike nga cikli “Situate e tensionuar ne bulevard”
Enveri merr vesh qe ne ish komitetin qendror paskan zyra te persekutuarit dhe antikomunistet…Ai terbohet dhe cohet prej andej dhe fillon proteston ne bulevard, ne nje moment delikat, ku aty prane eshte dhe nje mbledhje e rendesishme me nderkombetaret per te drejtat e njeriut ne vende pa te drejta…Ai fillon dhe i shan te persekutuarit me nene e me babe, etj….Per fat, del kryetari i parlamentit se bashku me ministrin e brendshem dhe duke e marre me te mira e frenojne, dhe imazhi i Shqiperise del i pademtuar….Ata e qetesojne dhe i thone se sa te mbaroi mbledhja do ta plotesojme deshiren tende o komandant,
Atdheun tone do ta zmadhojme se kemi gjetur keta idiotet – Alexis Tsipras

Shiko tv shqip

Related Posts