Kam dhimbje koke dhe marrje mendsh, a kam koronavirus? Mjeku Pëllumb Pipero i jep përgjigjen epike qytetarit

Mjeku Pëllumb Pipero i ftuar mbrëmë në emisionin “Zonë e Lirë” i është përgjigjur disa pyetjeve të qytetarëve në lidhje me shqetësimet që ata kanë ndaj COVID-19.

Disa nga pyetjet që njerëzit i bënë mjekut Pipero i cili jep përgjigje të shkurtra, janë si më poshtë:

-Kam dhimbje koke dhe marrje mendsh, a kam koronavirus?

Më pyesni mua sa më dhemb koka. Merrni një paracetamol. Monitoro temperaturën.

Kam mamanë me bronhit, është më e rrezikuar nga koronavirusi?

Nëse është kronike është me rrezik.

Kam një problem me frymëmarrjen, 15 frymëmarrje në minutë, a është normale?

15 frymëmarrje në minut janë normale por mund të jetë ftohje muskulare.

Pas një operacioni për tiroidet kam një defekt tek kordat, kordat hapën 6-7 cm kur normalja është 3. A rrezikoj nga virusi?

Njëlloj si qytetarët e tjerë.

Shiko tv shqip

Related Posts