Mesazh për Biden-in? Koreja e Veriut zbulon raketën e re: më e fuqishmja në botë!

Koreja e Veriut zbuloi në një paradë ushtarake të enjten mbrëma atë që duket të jetë një raketë e re nënujore balistike (SLBM), raportoi media shtetërore.

Kjo shënoi fundin e një kongresi politik në të cilin udhëheqësi Kim Jong-un pranoi lëshime serioze, por premtoi të forconte fuqinë ushtarake të vendit.

I veshur me një pallto lëkure të zezë, doreza dhe një kapelë lesh, Kim buzëqeshi dhe bëri me dorë duke parë paradën në sheshin e ndriçuar Kim Il Sung.

“Arma më e fuqishme në botë, raketat balistike të lëshuara nga një nëndetëse, hynë në shesh njëra pas tjetrës, duke demonstruar fuqimisht fuqinë e forcave revolucionare të armatosura,” njoftoi agjencia shtetërore KCNA.

Raketa të reja

Fotografitë e botuara nga media shtetërore tregojnë raketa SLBM të quajtura Pukguksong-5, të cilat potencialisht përfaqësojnë një ridimensionim mbi raketat Pukguksong-4 që u prezantuan në paradën më të madhe ushtarake në tetor.

“Raketa e re patjetër që ka funksionon më të madh,” tha Michael Duitsman, një studiues në Qendrën e Kalifornisë për Studime Jofitimprurëse (CNS), në Twitter.

Ankit Panda, një bashkëpunëtor i vjetër në programin e politikës bërthamore në Carnegie Endowment për Paqen Ndërkombëtare, tha se parada gjithashtu paraqiti “një raketë të re balistike me rreze të shkurtër të paparë më parë”.

Sipas KCNA, raketat me “një aftësi të fuqishme goditjeje për të shkatërruar plotësisht armikun në një mënyrë parandaluese jashtë territorit” ishin gjithashtu të ekspozuara.

Termi i përdorur sugjeron që arma ka një distancë jashtë Gadishullit Korean dhe së paku mund të arrijë Japoninë.

Ndryshe nga parada e tetorit, kjo nuk tregon raketat më të mëdha ndërkontinentale balistike, të cilat besohet të jenë në gjendje të hedhin një kokë bërthamore kudo në Shtetet e Bashkuara.

Një mesazh fuqie në prag të përurimit të Joe Biden

Vetë parada nuk duhet të ketë qenë një provokim, por një shenjë shqetësuese e përparësive të Pyongyang, thotë Leif-Eric Easley, një profesor në Universitetin Ewha në Seul.

“Ekonomia është varfëruar rëndë për shkak të mbylljes pandemike të kufijve, politikave të keqmenaxhimit dhe sanksioneve ndërkombëtare,” tha ai. “Pavarësisht ose ndoshta për shkak të kësaj, Kim Jong-un ndjen nevojën për t’i kushtuar burime të pakta një tjetër shfaqjeje politiko-ushtarake.”

Në hapjen e kongresit – i pari që nga viti 2016 – Kim përshkroi pesë vitet e kaluara si “më të këqijtë e të keqinjve” për vendin, duke pranuar se planet ekonomike të qeverisë kishin dështuar në pothuajse çdo aspekt.

Por ai gjithashtu dëshironte të nënvizonte forcën ushtarake të Koresë së Veriut dhe përshkroi Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë trupa në Korenë e Jugut dhe Japoni, si “armikun më të madh” të vendit.

Analistët thonë se Koreja e Veriut dëshiron të dërgojë një mesazh forcë përpara inaugurimit të Joe Biden si presidentin e ardhshëm të SHBA në 20 janar.

Shiko tv shqip

Related Posts