Probleme me zorrën e trashë! Këto dy përbërës do bëjnë ‘mrekullinë’ me trupin tuaj

stroni zorrën e trashë me dy përbërës të thjeshtë…

Keni probleme me funksionimin e zorrës së trashë. Pas disa ditësh të ngarkuara doni të pastroni zorrën e trashë? Pastrimi i zorrës së trashë ju ndihmon për të larguar toksinat nga trupi dhe për të rikthyer në gjendje pune aparatin tuaj tretës.
Për këtë ju duhen vetëm dy përbërës të thjeshtë që mund të gjenden lehtësisht në shtëpinë tuaj.

Ju nevojitet uthulla e mollës dhe mjalti i papërpunuar.

Për një gotë me ujë të ngrohtë ju duhet 2 lugë uthull molle dhe dy lugë majltë. Këtë përzjerje mund ta përdorni  në çdo moment të ditës kur ndjeni nevojë të pastroni trupin tuaj. Nuk do të pësoni kriza të forta të zorrëve që t’iu bëjnë të shkoni gjatë gjithë kohës në tualet.

Përfitimet

Hulumtuesit e ‘Journal of Food Science’ kanë treguar përfitimet e dobishme që vijnë nga përdorimi i uthullës së mollës.
Ajo është antioksidante, parandalon diabetin, antimikrobike, parandalon tumoret kanceroze, ndihmon në uljen e  obezitetit, neutralizon hipertensioni, ul kolesterolin.

Në mënyrë specifike në lidhje me kancerin e zorrës së trashë, hulumtuesit citojnë një studim japonez që zbuloi se uthulla reduktoi kancerin e zorrës së trashë në minjtë dhe u gjet për të vrarë lloje të tjera të qelizave të kancerit, duke përfshirë qelizat e kancerit të mushkërive, gjirit, fshikëzës dhe kancerit të prostatës

Shiko tv shqip

Related Posts