Rriten temperaturat/ Ja si do jetë moti sonte e nesër

Nga pasditja e sotme dhe nesër pritet që të ketë një rritje temperaturash në të gjithë Shqipërinë.
Sipas parashikimit të motit të bërë nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, me rritjen e temperaturave pritet rikthimi i reshjeve.

Reshje do të jenë në formë shiu dhe dëbore, thuajse në të gjithë Shqipërinë.

Më poshtë keni parashikimin e motit:

Reshjet

Sot pasdite dhe nesër priten reshje të dobëta në shumicën e qarqeve. Në qarqet Shkodër, Kukës, Vlorë dhe Gjirokastër, priten reshje të dobëta deri lokalisht mesatare (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Në qarqet Vlorë dhe Gjirokastër sot pasdite në zona shumë të kufizuara reshjet mund të jenë në formë shtrëngate (me kohëzgjatje të shkurtër).

Reshjet do të jenë në formë dëbore në Veri, të cilat mund të zbresin deri në kuotën 600 m.

Image

Temperaturat

Nesër temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 7 / 14 °C

në vendet e ulëta: 5 / 14 °C

në vendet malore: 0 / 6 °C

Era

Sot pasdite dhe nesër era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare në bregdet.

Shiko tv shqip

Related Posts