Shpërthen lufta mes Sirisë dhe Izraelit, ushtria siriane rrëzon një avion izraelit

Forcat kundër ajrore të ushtrisë së Sirisë kanë rrëzuar një avion luftarak dhe një dron të ushtrisë izraelite që fluturonin mbi hapësirën ajrore të Sirisë.

Kanali televiziv Al Akhbarije i Sirisë njoftoi se komanda e ushtrisë dhe forcave të armatosura të Sirisë të martën ka deklaruar se një avion luftarak i izraelit i cili të martën në mëngjes kishte hy në territorin hapësinor të Sirisë për të sulmuar bazat e ushtrisë së Sirisë në rajonin Kunejtra, është rrëzuar nga mbrojtja kundërajrore e Sirisë.

Ushtria e Sirisë gjithashtu ka njoftuar për rrëzimin edhe të një droni të ushtrisë izraelite në këtë rajon. Në deklaratën e ushtrisë së Sirisë thuhet agresioni ajror i izraelit në rajonin Kunejtra është bërë për të forcuar moralin e terroristëve të cilët po përballen me humbje të njëpasnjëshme.

Shiko tv shqip

Related Posts

Add Comment